Numbrimaagia ja abieluõnn
Mark Gortfelder
1.04.2022
1. aprilli puhul vaatame rahvastikuteaduse üht keskset küsimust. Kuidas mõjutab abielu sõlmimise kuupäev abielu õnne, defineerides seda siinkohal abielu püsivusena. Selle küsimuse tähtsust rõhutab tõsiasi, et käesoleva sajandi algul oli võimalik abielluda sellistel eksklusiivsetel kuupäevadel nagu 04.04.04 ja 11.11.11. Seda lisaks tavapärasematele kuupäevadele, kus ühte langeb päev ja kuu (nt 06.06.xx, 12.12.xx). Esimest sorti kuupäevi ehk kus identsed on kõik kolm kuupäeva osa nimetatakse selles postituses täismaagiaks. Teist sorti kuupäevi ehk kus identsed on päev ja kuu nimetatakse selles postituses poolmaagiaks. Kõiki muid kuupäevi aga nullmaagiaks. Vaatluse all on 2001–2012 Eestis sõlmitud abielud ja analüüsitakse nende kestvust 1. jaanuarini 2021.
Esmalt uurime lähemalt, kui paljud abielluvad paarid sättisid oma naitumise aja täismaagilisele kuupäevale ning seda nii absoluut- kui suhtarvudes. Selle kohta toome esmalt kaks joonist. Joonis 1 kajastab, kui palju abielusid sõlmiti 2010. aasta erinevatel päevadel. Joonis 2 kajastab sama 2011. aasta kohta.
Joonis 1. Abielude arv 2010. aasta üksikutel päevadel, Eesti rahvastikuregister.
Esiteks on jooniselt 1 näha, et abielude sõlmimise hooajana domineerib ootuspäraselt esmajoones kolm suvekuud, mille tipp-päevadel naitus 2010. aastal pea 100 paari päevas. Samuti näeme, et kõige kõrgemad tulbad on oranži ja kollast värvi tähistamaks vastavalt reedet ja laupäeva. Tulp, mis kajastab 10. oktoobrit 2010 on seevastu märksa madalam. See kuupäev langes pühapäevasele päevale – niisiis on joonisel 1 täismaagiat kajastav tulp musta värvi. Võrreldes suvekuude reedete ja laupäevadega, on 10.10.10 kuupäeval sõlmitud üsna vähe abielusid. Siiski teiste pühapäevadega, teiste musta värvi tulpadega, võrreldes kordades rohkem.
Jooniselt 2 näeme aga teistsugust pilti. Nimelt 11. november 2011 langes reedesele päevale. Nii on võimalik üle ööpäeva pulmapidu pidada, jõudes üsna lähedale eesti talupoegade traditsioonilistele mitmepäevastele pulmatrallidele. Täismaagia ja reedese nädalapäeva koosmõjul kõrgub 11. november sõlmitud abielude pingereas kõrgelt teiste päevade kohal – isegi oluliselt kõrgemal kui südasuve reeded ja laupäevad. 11.11.11 sõlmiti üle 150 abielu samas kui südasuve tipud jäid ka 2011. aastal alla 100 abielu päevas.
Joonis 2. Abielude arv 2011. aasta üksikutel päevadel, Eesti rahvastikuregister..
Nõnda paistab, et täismaagiline kuupäev ise on küll oluline, kuid keskse tähtsusega on nädalapäev. Sama annab edasi tabel 1, kus on toodud 12 täismaagilist kuupäeva, nendel päevadel aset leidnud abielude arv, protsent kõikidest samal aastal sõlmitud abieludest ja ka nädalapäev. Kõige enam naitus paare 7. juulil 2007 ja 8. augustil 2008, mis langesid sobivalt vastavalt laupäevale ja reedele. Nendel kahel päeval leidis aset üle 4% kõikidest vastavatel aastatel sõlmitud abieludest. Kolmandat kohta hoiab täismaagiliste kuupäevade arvestuses 12. detsember 2012, mil naitus 177 paari, mis on veidi alla 3% tollel aastal abiellunud paaride arvust. Seda hoolimata sellest, et tegemist oli kolmapäevaga. Võib spekuleerida, et teadmine, et tegemist oli viimase täismaagilise kuupäevaga sellel sajandil kannustas enamaid paare oma pulma sellele päevale ajastama ehkki nädalapäev polnud soodne.
Tabel 1. Täismaagiliste päevade abielustatistika, Eesti rahvastikuregister.
Tabel 1. Täismaagiliste päevade abielustatistika, Eesti rahvastikuregister.
Neljandat kohta hoiab selles arvestuses meie poolt juba lähemalt vaadeldud 11. november 2011. Nädalapäeva tähtsus on tabelist 1 selgelt esile tulev. Nii näiteks 6. juunil 2006 abiellus üksnes 41 paari ehk umbes pool protsenti kõikidest sellel aastal aset leidnud abieludest. Kontrast teiste suviste täismaagiliste kuupäevadega on suur. Probleemiks oli ilmselgelt teisipäevane päev ning külaliste vajadus järgmised kolm päeva veel (võimalik et peavalu ja väsimusega) tööl käia. Ühtegi abielu ei leidnud aset 1. jaanuaril 2001 ega ka 4. aprillil 2004. 1. jaanuaril on igal vaadeldaval aastal sõlmitud kõigest üksikuid abielusid või suisa mitte ühtegi. 2001. aastal juhtus aasta esimene päev olema veel ka esmaspäeval. Üllatav on aga 2004. aasta 4. aprilli, mis langes pühapäevale, null abielu.
Tõsi, üleüldiselt on aastate 2001–2012 lõikes kõige ebapopulaarsem just nädala viimane päev. Abielude jaotust nädalapäevade alusel kajastab tabel 2. Pühapäevadel sõlmiti alla 1% nende aastate abieludest. Samas kui nii reedel kui laupäeval toimus kolmandik kõikidest abieludest.
Tabel 2. Aastatel 2001–2012 sõlmitud abielude jaotus nädalapäevade järgi, Eesti rahvastikuregister.
Tõsi, üleüldiselt on aastate 2001–2012 lõikes kõige ebapopulaarsem just nädala viimane päev. Abielude jaotust nädalapäevade alusel kajastab tabel 2. Pühapäevadel sõlmiti alla 1% nende aastate abieludest. Samas kui nii reedel kui laupäeval toimus kolmandik kõikidest abieludest.
Tabel 2. Aastatel 2001–2012 sõlmitud abielude jaotus nädalapäevade järgi, Eesti rahvastikuregister.
Viimaks aga kõige olulisemana vaatame abielude kestvust vastavalt sellele, kas tegemist on täismaagilise, poolmaagilise või nullmaagilise kuupäevaga. Võtame niisiis arvesse kõiki 2001–2012 sõlmitud abielusid. Selleks kasutame Kaplani-Meieri elulemuse kõveraid, mis suudavad eristada abielusid, mis lõpevad lahutusega abieludest, mis lõpevad ühe osapoole surma tõttu. Seda kajastab joonis 3. Jooniselt johtub, et mingit vahet abielu sõlmimise päeva maagilisus ei tekita. Vähemalt, mis puudutab 200 kuu pikkust vaatlusaega. Tõsi, 200 kuu juures on näha pisikest eristumist, mis viitab, et täismaagiline kuupäev on abielu kestmisele hea. Kuid siin ei saa veel järeldusi tegema hakata. Tuleb küsimust lihtsalt 10 aasta pärast 1. aprillil küsimust uuesti hinnata.
Joonis 3. Abielu lahutumus abielu sõlmimise kuupäeva maagilisuse järgi, Eestis registreeritud abielud 2001–2012, omad arvutused.
Joonis 3. Abielu lahutumus abielu sõlmimise kuupäeva maagilisuse järgi, Eestis registreeritud abielud 2001–2012, omad arvutused.